Γιορτή 28ης Οκτωβρίου σχολικού έτους 2013-2014

Κατηγορία: Εκδηλώσεις Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 25 Οκτώβριος 2013

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2013

Γιορτάστηκε στο σχολείο μας την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013 η επέτειος του «ΟΧΙ», με την παρουσία του πρωτοσύγκελου της Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, πανοσιολογιώτατου πατέρα Διονυσίου Πατσάνη, γονέων, κηδεμόνων, εκπαιδευτικών και μαθητών. Η χορωδία του σχολείου, υπό την εποπτεία του μουσικοδιδασκάλου κ. Χαλκιά παρουσίασε γνωστά επετειακά τραγούδια, τα οποία συνόδευσαν τα οπτικά ντοκουμέντα της εποχής με συνεντεύξεις ανθρώπων που βίωσαν της κατοχή και την αντίσταση. Απαγγέλθηκαν ποιήματα και πεζά και διαβάστηκε το χρονικό των βασικών γεγονότων της περιόδου 1940 – 1944, υπό την καθοδήγηση των φιλολόγων κ. Δράκου και κ. Νιζαμίδου.
Ομάδα μαθητών ζωντάνεψε με ένα θεατρικό μονόπρακτο την προσπάθεια των παιδιών για αντίσταση στον Γερμανό κατακτητή. Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν την γιορτή με μεγάλο ενδιαφέρον, τιμώντας έτσι τους ανθρώπους που θυσιάστηκαν για τις αξίες, τα ιδανικά και την ελευθερία της πατρίδας τους.

Φωτογραφίες από τη γιορτή

Φωτογραφίες από την παρέλαση