Κατηγορία: Εκδηλώσεις Γράφτηκε από τον/την Τσεκουνάρη Μιχάλη

Εκδήλωση λήξης σχολικού έτους 2013-2014

Υπό τις ευλογίες του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ.κ. Βαρνάβα και την παρουσία δύο Γενικών Γραμματέων Υπουργείων. του Γενικού Γραμματέα Θρησκευμάτων κ. Γιώργου Καλαντζή και του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Έργων κ. Στράτου Σιμόπουλου, του Πρωτοσύγκελου της Ι. Μητροπόλεως Πανοσ. π. Διονύσιου, του Δήμαρχου των Αμπελοκήπων κ. Λάζαρου Κυρίζογλου, οι οποίοι χωρίς αμφιβολία λάμπρυναν και κόσμησαν με την τιμητική παρουσία τους την εκδήλωση,  Κληρικών, Σχολικών Συμβούλων, Γονέων και μαθητών, οι οποίο γέμισαν ασφυκτικά την αυλή του σχολείου, τελέστηκε την Παρασκευή στις 27 Ιουνίου 2014 με λαμπρότητα, η Εορτή για την λήξη του Σχολικού Έτους 2013 – 2014.

Η έναρξη της εορτής έγινε από την χορωδία του σχολείου μας η οποία απέδωσε Βυζαντινούς Ύμνους υπό τον καθηγητή της Βυζ. Μουσικής κ. Χρήστο Χαλκιά. Στην συνέχεια ο Υποδιευθυντής της σχολικής μονάδας κ. Νικόλαος Ρεντάκης ομίλησε για το σχολείο και τους στόχους του. Ακολούθησαν αναγνώσεις βραβευμένων ποιημάτων – δημιουργία των μαθητών μας, θεατρικά δρώμενα, παρουσιάσεις καινοτόμων δράσεων του σχολείου, χορευτικές εκδηλώσεις. Κάπου εκεί, η δυνατή βροχή προσπάθησε να ματαιώσει την εκδήλωση, όμως δεν κατάφερε να πτοήσει τους συμμετέχοντες και η Εορτή συνεχίστηκε στο Γυμναστήριο, όπου έγιναν οι χαιρετισμοί των επισήμων και οι απονομές των Βραβείων στους μαθητές. Ο μπουφές με τα κεράσματα προσφέρθηκε κάτω από το στέγαστρο του Γυμναστηρίου. Η φετινή καινοτομία της τοποθέτησης videowall, δεν πέρασε απαρατήρητη και σχολιάστηκε θετικά από όλους τους παρευρισκόμενους.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης μπορείτε να το δειτε  ΕΔΩ

Φωτογραφίες από την Εκδήλωση