Εβδομάδα Ιερατικών Κλήσεων 2012

Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 22 Μάρτιος 2012 Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 22 Μάρτιος 2012

Εκδρομή του Εκκλησιαστικού Γυμνασίου - Λυκείου Νεαπόλεως στην Αθήνα
στα πλαίσια  της Εβδομάδας των Ιερατικών Κλήσεων (16 - 17  Μαρτίου 2012)

Πολυπληθής ήταν και εφέτος η παρουσία του σχολείου μας στις εκδηλώσεις για την εβδομάδα των ιερατικών κλήσεων. Ομάδα 19 μαθητών, με τη συνοδεία δύο καθηγητών παρακολούθησε τις εκδηλώσεις, αφού πρωτύτερα είχε επισκεφθεί την Ιερά Μονή Ξενίας στον Αλμυρό και το Ησυχαστήριο της Μεταμόρφωσης του Σωτήρα στο Μήλεσι του Ωρωπού. Ακολούθως κατέλυσε στη Μονή της Πεντέλης, όπου και παρακολούθησε την ακολουθία των Χαιρετισμών και εν συνεχεία παρακάθησε σε δείπνο το οποίο παρέθεσε ο ηγούμενος της Ι. Μονής, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θερμοπυλών κ.κ. Ιωάννης, ο οποίος απηύθυνε στους μαθητές πατρικές νουθεσίες και ανεφέρθηκε στην ιστορία της Ι. Μονής. Την επόμενη ημέρα, παρακολούθησε τη Θεία Λειτουργία στη Ριζάρειο Σχολή, όπου χοροστάτησε ο Σεβασμιωτάτος Μητροπολίτης Ελευθερουπόλεως κ.κ. Χρυσόστομος, Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ακολούθησε βράβευση των μαθητών των Eκκλησιαστικών Σχολείων για την επίδοση τους και τους απονεμήθηκε Βραβείο Προόδου συνοδευόμενο από ένα χρηματικό ποσό. Από το σχολείο μας βραβεύτηκαν οι μαθητές:

Βασιλειάδης Πέτρος  Γ' Γυμνασίου

Αμανατίδης Νικόλαος Γ' Λυκείου