"Οmerta theatre"

Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 08 Δεκέμβριος 2014

« Θεατρική παράσταση "Αντιγόνη" »

Με μεγάλο ενδιαφέρον οι μαθητές της Β1 τάξης Λυκείου παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση "Αντιγόνη" από την θεατρική ομάδα "Οmerta theatre" στο Αριστοτέλειο θέατρο την Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου, στα πλαίσια του μαθήματος των αρχαίων γενικής παιδείας, στο οποίο διδάσκονται την ομώνυμη τραγωδία.

Μια περίπου εβδομάδα πριν από την παράσταση, μια ηθοποιός της ομάδας επισκέφτηκε το σχολείο, ώστε να εισάγει τους μαθητές στο πνεύμα της τραγωδίας και θέτοντας ερωτήματα ώστε να διεγείρει το ενδιαφέρον τους και να αγγίξει διαφορετικές οπτικές σχετικά με τα πρόσωπα και τις βασικές ιδέες του έργου.

Στο τέλος της παράστασης μοιράστηκαν στους μαθητές φυλλάδια, τα οποία περιείχαν σύγχρονες προσεγγίσεις​ της Αντιγόνης, με βοηθητικό υλικό, το οποίο χρησιμοποιήθηκε μέσα στην τάξη.

Συνοδοί καθηγητές των μαθητών ήταν η κ. Μαρία Νιζαμίδου και ο κ. Γεώργιος Γούλας.