5η Γιορτή Πολυγλωσσίας

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 26 Μάιος 2017

«Συμμετοχή στις εκδηλώσεις
της 5ης Γιορτής Πολυγλωσσίας»

Από τις 26-28 Μαΐου 2017 ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου συμμετείχε στις εκδηλώσεις της 5ης Γιορτής Πολυγλωσσίας, που διοργάνωσε η Διεύθυνση Εκπαίδευσης του Δήμου Θεσσαλονίκης στο δημαρχιακό μέγαρο. Τα παιδιά συμμετείχαν στις εκδηλώσεις με έκθεση εικαστικών με τίτλο: «Διαδρομές στο Μαυροβούνιο (Nikšić, Berane).

Η δράση είχε ως στόχο να απεικονίσει πτυχές της καθημερινής και πολιτιστικής ζωής της χώρας προέλευσης των μαθητών Μόμο Μομτσίλο και Γιάκοβ Μπάλιτς, οι οποίοι επιμελήθηκαν το φωτογραφικό υλικό. Η δράση αυτή εντάσσεται στο πλαίσιο της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης (τάξεις υποδοχής) με υπεύθυνη την κ. Μαρία Σιάμ (ΠΕ 02), η οποία είχε την ευθύνη της παιδαγωγικής υποστήριξης των μαθητών. Στην επίσκεψη συμμετείχαν επίσης οι μαθητές: Μαρδάς Ανδρόνικος, Ξενιτόπουλος Παναγιώτης, Πολίτου Αναστασία, Σταυρίδου Βάγια, Σταυρούλη Χριστίνα, Τουρσουνίδου Μελίνα, Τρμπόγεβιτς Σάσα, καθώς και οι εκπαιδευτικοί Δέσποινα Λαζάρου και Αμπολία Χατζηγιάννη.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη