Τηλεδιάσκεψη

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 11 Φεβρουάριος 2013

‘’ΤηλΕστία’’
Εστία Γνώσης Χαλκίδας

Συμμετοχή σε Τηλεδιάσκεψη με θέματα:
Αστρονομία και Πληροφορική

Το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης, με Διευθύντρια την κα Γαλώνη Αικατερίνη ΠΕ02, διοργάνωσε εκδήλωση ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗΣ σε συνεργασία με την Εστία Γνώσης Χαλκίδας Εύβοιας, για το πρόγραμμα «ΤηλΕστία», την Ιερά Μητρόπολη Χαλκίδας και τον Δήμο Χαλκιδέων, που πραγματοποιήθηκε στις 8 Φεβρουαρίου 2013 στους χώρους της Εστίας Γνώσης Χαλκίδας και την αίθουσα εκδηλώσεων του Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου Νεαπόλεως.
Υπεύθυνος της διοργάνωσης ήταν ο κ. Φουτσιτζής Ιωάννης ΠΕ0401, στην τεχνική υποστήριξη η κα Ζαραμητροπούλου Νικολέττα ΠΕ20, ενώ την ευθύνη του προγράμματος και του συντονισμού όλης της τηλεδιάσκεψης είχε ο κ. Μαρκόπουλος Ιωάννης. Σκοπός ήταν η πραγματοποίηση δυο διαλέξεων με θέματα: η 1η για την Αστρονομία με ομιλητή τον κ. Αντωνίου Αντώνιο, Δρ. Αστροφυσικής-Μαθηματικό και τίτλο «Στα μονοπάτια του ήλιου και του σύμπαντος» και η 2η για την Πληροφορική με ομιλητή τον κ. Χαϊνά Κώστα Δρ. Πληροφορικής - Μαθηματικό και τίτλο «Από τους αρχαίους υπολογιστές στις κβαντικές μηχανές». Τις διαλέξεις παρακολούθησαν μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου και καθηγητές του σχολείου μας. Οι μαθητές μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις δυο παραπάνω διαλέξεις, απαντώντας σε ερωτήσεις και εκφράζοντας τις απορίες τους και εντυπωσιάστηκαν από την μοναδική εμπειρία της ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗΣ. Ευχαριστούμε, για την συνεργασία και τις πολύτιμες γνώσεις - εμπειρία που μας προσέφεραν, την Εστία Γνώσης Χαλκίδας και τον υπεύθυνο του προγράμματος κ. Μαρκόπουλο Ιωάννη, την Ιερά Μητρόπολη Χαλκίδας και τον Δήμο Χαλκιδέων.

Φωτογραφίες από την Τηλεδιάσκεψη
Απόσπασμα βίντεο από την Τηλεδιάσκεψη