Έκθεση κατασκευών

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Τετάρτη, 20 Φεβρουάριος 2013

Έκθεση κατασκευών

Στο Γενικό Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο - Λύκειο Νεάπολης Θεσσαλονίκης διοργανώθηκε για το σχολικό έτος 2012 - 2013 Έκθεση κατασκευών - εργασιών Θετικών Επιστημών σε χώρο του σχολείου μας με την έγκριση της Διευθύντριας κας Γαλώνης Αικατερίνης ΠΕ02 και υπό την επίβλεψη του Καθηγητή Φυσικής - Γεωγραφίας κου Φουτσιτζή Ιωάννη ΠΕ0401. Οι μαθητές μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την διοργάνωση της έκθεσης και ήταν ένα κίνητρο για την συμμετοχή τους σε αυτή και στα αντίστοιχα μαθήματα δημιουργώντας κατασκευές όπως Δυναμόμετρα, προσομοίωση Νερόμυλου - Υδροηλεκτρικής ενέργειας, κατασκευή πόλεων και εργασιών σχετικά με τις θρησκείες που υπάρχουν, τις χώρες της Αφρικής, Ορεινές & πεδινές χώρες της Ευρώπης, πληροφορίες για την Λίμνη Αράλη, για Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας κ.α. Επίσης, συμμετέχουν έργα ζωγραφικής και ποιήματα που εμπνεύστηκαν μαθητές του σχολείου μας, που έχουν παράλληλα αναρτηθεί  και στην ιστοσελίδα του σχολείου μας στις εργασίες μαθητών, καθώς και  στο ιστολόγιο "Δράσεις για το παγκόσμιο έτος νερού 2013", που έχει δημιουργηθεί στα πλαίσια συμμετοχής σε διαγωνισμό blogs.