Eκπαιδευτική επίσκεψη σε δομές κοινωνικής αλληλεγγύης της ΙΜΝΣ

Κατηγορία: Νοιάζομαι και Δρω Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 23 Φεβρουάριος 2017

Eκπαιδευτική επίσκεψη σε δομές κοινωνικής αλληλεγγύης
της Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως

Η ομάδα εθελοντών του Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου Γυμνασίου Νεαπόλεως πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη σε δομές κοινωνικής αλληλεγγύης της Ιεράς  Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2017 & την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017.

Η επίσκεψη περιελάμβανε ξενάγηση στο ενοριακό συσσίτιο “Ο ΕΠΙΟΥΣΙΟΣ” & στην τράπεζα τροφίμων του Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Ξηροκρήνης, στην Τράπεζα ρουχισμού “Ο ΧΙΤΩΝ”, στο κοινωνικό παντοπωλείο “Η ΑΓΑΠΗ” και στο κοινωνικό ιατρείο “ΥΓΕΙΑ”. Η ξενάγηση πραγματοποιήθηκε από τον π. Ιωάννη Περιστερίδη, εφημέριο του Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Ξηροκρήνης, ο οποίος παρουσίασε στους μαθητές το φιλανθρωπικό έργο της Ι.Μ. Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως και των υπηρεσιών κοινωνικής αλληλεγγύης που παρέχει και μίλησε στα παιδιά για τις αξίες του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και της αγάπης προς τον συνάνθρωπο. Ακολούθησαν ερωτήσεις από την ομάδα “δημοσιογράφων” προς τις εθελόντριες στις αντίστοιχες δομές. Ήταν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία για όλους και οι μαθητές εκδήλωσαν αμέσως το ενδιαφέρον να επισκεφτούν ξανά τις δομές για να συμμετέχουν ενεργά στις εθελοντικές εργασίες, καθώς και να συγκεντρώσουν τρόφιμα, φάρμακα και ρούχα για τις δομές που επισκέφτηκαν.