Οι μαθητές του σχολείου μας κοντά στους συνανθρώπους μας

Κατηγορία: Νοιάζομαι και Δρω Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 18 Δεκέμβριος 2017 Γράφτηκε από τον/την Παπαστάθη Ευγενία

Οι μαθητές του Εκκλησιαστικού Σχολείου Νεάπολης
κοντά στους συνανθρώπους μας

Λίγες μέρες πριν κλείσουν τα σχολεία για τις διακοπές των Χριστουγέννων με μεγάλη προθυμία οι μαθητές μας θέλησαν να αποδείξουν την κοινωνική τους ευαισθησία  προς τους συνανθρώπους μας. Έτσι με επιστολές  απευθύνθηκαν σε όλους τους συμμαθητές τους  και τους κάλεσαν να συμμετέχουν σ’ αυτή την πρωτοβουλία. Οι μαθητές μας ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα με προθυμία.

Συγκέντρωσαν τρόφιμα, είδη πρώτης ανάγκης, ρουχισμό, βιβλία, παιχνίδια και τα πρόσφεραν στο Χαμόγελο του παιδιού, στις εγκαταστάσεις του στο Κέντρο Προστασίας της Οικογένειας στην περιοχή της Ξηροκρήνης.  Παράλληλα πρόσφεραν  τρόφιμα στο συσσίτιο της Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως. Ανάλογα δέματα έστειλαν και στις εγκαταστάσεις της Κιβωτού του Κόσμου στην Πωγωνιανή της Ηπείρου, όπου πρόσθεσαν και προσωπικές ευχετήριες καρτούλες για κάθε παιδί που φιλοξενείται εκεί.