Προγράμματα - Όμιλοι

Προγράμματα καινοτόμων δράσεων 2016-2017


Προγράμματα καινοτόμων δράσεων


Στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2016-2017 (εκτός ωρολογίου προγράμματος) τρέχουν τα κάτωθι προγράμματα καινοτόμων δράσεων:
 
Α. Προγράμματα Πολιτιστικά:

1. «Όσιος Πορφύριος ο Καυσοκαλυβίτης. Λόγοι και έργα»
      (Τσεκουνάρης Μιχαήλ ΠΕ01, Ρεντάκης Νικόλαος ΠΕ01, Βαγενά Ευαγγελία ΠΕ04)
2. «Λόγια Καρδιάς: Ανθρώπινες σχέσεις σε δημοτικό ιαμβικό δεκαπεντασύλλαβο» 
      (Αγαθονικιάδου Πετρούλα ΠΕ01, Χατζηγιάννη Αμπολία ΠΕ06, Καρακατσάνη Ευμορφία ΠΕ02)
3. «Ελληνισμός και Παράδοση στην Ευρώπη»
      (Μαρκούδη Χριστίνα ΠΕ07, Γερμανού Κουκουλιά Ευαγγελία ΠΕ11, Παπαστάθη Έππου Ευγενία ΠΕ05)
4. «Από τα στοιχεία της φύσης στο μποζόνιο Higgs» 
      (Βαγενά Ευαγγελία ΠΕ04, Γεωργίου Μαρία ΠΕ04, Τσεκουνάρης Μιχαήλ ΠΕ01)
 

B. Προγράμματα Αγωγής Υγείας:

1. «Τέχνη: Απαύγασμα Ψυχής. Η τέχνη στα σχολικά βιβλία και η αξιοποίηση της στη διδασκαλία»
      (Τσιγκαροπούλου Αθηνά ΠΕ02, Γαλώνη Αικατερίνη ΠΕ02, Καραγεωργάκη Σοφία ΠΕ01/ΠΕ02)
2. «Εθελοντισμός στο σχολείο»
      (Γερμανού Κουκουλιά Ευαγγελία ΠΕ11, Ζαραμητροπούλου Νικολέττα ΠΕ20, Βλέτση Ευαγγελία ΠΕ01/ΠΕ02)
 
Γ. Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας:

1. «Αναγνώστες εν δράσει. Διαβάζουμε Λογοτεχνία και αναπτύσσουμε επαγγελματικές δεξιότητες σχετικές με την εικόνα, τον ήχο και τον λόγο (προφορικό και γραπτό)»
     (Καρακάτσάνη Ευμορφία ΠΕ02, Γαλώνη Αικατερίνη ΠΕ02, Αγαθονικιάδου Πετρούλα ΠΕ01)

Όμιλοι 2016-2017

 Όμιλοι

 
Κατά το σχολικό έτος 2016-2017 θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας (μετά το πέρας των μαθημάτων του ωρολογίου προγράμματος) οι εξής όμιλοι:
 

Α/Α

ΤΙΤΛΟΣ

ΩΡΕΣ

ΤΑΞΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΗΜΕΡΑ

 1

Εργαστήριο Λειτουργικής Αγωγής
και Ποιμαντικής Διακονίας

3

Γυμνάσιο

π. Χατζηγρηγορίου Στυλιανός

Τρίτη
 2 Βυζαντινός Χορός

2

 Λύκειο

Χαλκιάς Χρήστος

Τετάρτη
 3 Βυζαντινή Μουσική
για προχωρημένους

3

Γυμνάσιο

Πάρτογλου Ιωάννης

Τετάρτη
 4 Αρχαία - αδίδακτο κείμενο

2

Γ' Λυκείου  Βλαχοδήμου Σταυρούλα   Πέμπτη
 5 Έκθεση - Έκφραση
  Γ' Λυκείου   Τρίτη
 6 Νεοελληνική Γλώσσα

2

Β' Γυμνασίου

Καραγεωγάκη Σοφία

Τρίτη
 7 Ιστορία Κατεύθυνσης

2

Γ' Λυκείου

Τσιγκαροπούλου Αθηνά

Δευτέρα
 8 Λατινικά

2

Γ' Λυκείου  Καρακατσάνη Ευμορφία Τετάρτη
 9 Συμβουλευτική και Επαγγελματικός
προσανατολισμός.
Λήψη αποφάσεων

1

Γυμνάσιο-Λύκειο

Δευτέρα
 10 Θεατρικός όμιλος "Σκηνοβάτες"

3

Γυμνάσιο-Λύκειο

Αγαθονικιάδου Πετρούλα

Τρίτη
 11 Ελληνικοί παραδοσιακοί χοροί

2

Γυμνάσιο 
Γερμανού Κουκουλιά Ευαγγελία Πέμπτη
 12 Πρόληψη μυοσκελετικών
τραυματισμών και παθήσεων -
Ορθοσωμική γυμναστική

2

Γυμνάσιο-Λύκειο Τρίτη
 13 Πρακτικά Μαθηματικά

4

Β' Γυμνασίου 

Γεωργίου Μαρία

Παρασκευή
 14 Κατανοώντας τη Φυσική

3

Α' Λυκείου

Χατζηαλεξάνδρου Παύλος

Δευτέρα
 15 Φυσικές Επιστήμες και Περιβάλλον

2

Γ' Λυκείου  Λαζάρου Δέσποινα Δευτέρα
 16 Παίζοντας με τις Φυσικές Επιστήμες

2

Γυμνάσιο-Λύκειο
 Τρίτη
 17 Χημεία:
"Μα ισορροπούν οι αντιδράσεις;"

2

Γ' Λυκείου

Βαγενά Ευαγγελία

Πέμπτη
 18 Αγγλική Γλώσσα Β1 και Β2 Επιπέδου

3

Λύκειο

Δοϊτσίνη Πηνελόπη

 Τετάρτη
 19 Γερμανική Γλώσσα και Πολιτισμός

4

Γυμνάσιο

Μαρκούδη Χριστίνα

Τρίτη
 20 Γαλλική Γλώσσα και Πολιτισμός

3

Γυμνάσιο

Παπαστάθη - Έππου Ευγενία

Τρίτη
 21 Εμβαθύνοντας στον
Προγραμματισμό

3

Γ' Λυκείου  

Ζαραμητροπούλου Νικολέττα

Πέμπτη

 

Όμιλοι 2015-2016

 Όμιλοι

 
Κατά το σχολικό έτος 2015-2016 θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας (μετά το πέρας των μαθημάτων του ωρολογίου προγράμματος) οι εξής όμιλοι:

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΩΡΕΣ

ΤΑΞΗ

ΤΙΤΛΟΣ

ΗΜΕΡΑ

ΑΓΑΘΟΝΙΚΙΑΔΟΥ

3

ΟΛΕΣ

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΤΡΙΤΗ

ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

2

Β΄ΓΥΜΝ.

ΟΜΙΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

1 ΩΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ +1 ΩΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΒΑΓΕΝΑ

2

Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ

ΧΗΜΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΓΕΡΜΑΝΟΥ

2

ΟΛΕΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΧΟΡΟΙ

ΤΡΙΤΗ

2

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΓΕΩΡΓΙΟΥ

3

Β ΛΥΚΕΙΟΥ

ΠΡΑΚΤΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

 ΠΕΜΠΤΗ

ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗ

2

ΛΥΚΕΙΟ

ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ. ΛΗΨΗ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ    

 ΤΕΤΑΡΤΗ

ΚΑΖΑΚΛΑΡΗ

2

ΟΛΕΣ

ΠΙΣΤΟΠΟΙΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΚΠΓ

 ΠΕΜΠΤΗ

ΛΑΖΑΡΟΥ

2

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ                

ΔΕΥΤΕΡΑ

   

ΛΥΚΕΙΟ

   

ΜΑΡΚΟΥΔΗ

2

ΟΛΕΣ

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

2

ΟΛΕΣ

ΓΑΛΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΣΙΑΜ

2

ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ

ΟΜΙΛΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ

       

ΤΡΙΤΗ

ΤΖΟΓΑΝΗΣ

2

ΟΛΕΣ

ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ

2

ΟΛΕΣ

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΦΥΣΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ (ΔΥΝΑΜΗ - ΤΑΧΥΤΗΤΑ - ΕΥΚΑΜΨΙΑ)

ΠΕΜΠΤΗ

ΣΤΑΜΠΟΛΙΔΟΥ

2

Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ

ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΤΣΙΓΚΑΡΟΠΟΥΛΟΥ

2

Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ

Η ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΌ ΤΙΣ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ ΠΗΓΕΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΧΑΛΚΙΑΣ

3

ΟΛΕΣ

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΧΟΡΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ

 

3

ΟΛΕΣ

ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ

ΧΑΤΖΗΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

3

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΟΜΙΛΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΧΑΤΖΑΡΑ

4

ΟΛΕΣ

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

 

π. ΧΑΤΖΗΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

3

ΟΛΕΣ

ΠΟΙΜΑΝΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ

 

Προγράμματα καινοτόμων δράσεων 2015-2016

Προγράμματα καινοτόμων δράσεων

Στο σχολείο μας τρέχουν από την αρχή του σχολικού έτους 2015-2016 (εκτός ωρολογίου προγράμματος) τα κάτωθι προγράμματα καινοτόμων δράσεων:
 
Α. Προγράμματα πολιτιστικά:

1. «Τέχνη λόγου και έργων μέσα από θεατρικά κείμενα». (Π. Αγαθονικιάδου, Α. Χατζηγιάννη, Σ. Καραγεωργάκη)
2. «Η διδασκαλία του Οσίου Παϊσίου του Αγιορείτου για τον άνθρωπο» (Μ. Τσεκουνάρης, Ν. Ρεντάκης)
3. «Στοιχεία της Αγίας Γραφής με τα μάτια της επιστήμης» με θεολογικό περιεχόμενο. (Ε. Βαγενά, Μ. Τσεκουνάρης)

Γ. Προγράμματα περιβαλλοντικά:

1. «Οι δρόμοι έχουν τη δική τους ιστορία (τα οδωνύμια της γειτονιάς και της πόλης μου)». (Μ. Σιάμ, Δ. Λαζάρου, Α. Χατζηγιάννη)
 
Α. Προγράμματα αγωγής υγείας:

1. «Η επίδραση του καπνίσματος στην υγεία και στην αθλητική απόδοση. Μαθαίνω την αλήθεια, λέω όχι στο τσιγάρο».
(Ε. Γερμανού, Γ. Καζακλάρη, Δ. Λαζάρου)
 
Επικοινωνήστε μαζί μας : mail@lyk-ekkl-neapol.thess.sch.gr

Τηλέφωνο: 2310735717 - Fax: 2310735870

Η ανάρτηση φωτογραφιών ή βίντεο έχει γίνει με τη συγκατάθεση των γονέων με βάση την ισχύουσα νομοθεσία.

Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο - Λύκειο Νεαπόλεως © 2014. Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος.
Ανάπτυξη & Σχεδίαση - Ενημέρωση Ιστοσελίδας: Ζαραμητροπούλου Νικολέττα ΠΕ20