Γιορτή λήξης 2021-2022

Κατηγορία: Εκδηλώσεις Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 24 Ιούνιος 2022

«Γιορτή λήξης 2021-2022»

Την Πέμπτη, 23 Ιουνίου 2022, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για τη λήξη της σχολικής χρονιάς 2021-2022 με τίτλο: «Κι είναι ένα παράξενο παράξενο ταξίδι» στον αύλειο χώρο του σχολείου υπό την αιγίδα του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ.κ. Βαρνάβα.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ.κ. Βαρνάβας, ο Πρωτοσύγκελλος της Ι.Μ. Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, π. Διονύσιος Πατσάνης, Κληρικοί της Ι.Μ. Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, ο αντιδήμαρχος πολιτισμού του δήμου Αμπελοκήπων–Μενεμένης, ο δημοτικός σύμβουλος και εκπρόσωπος της αντιδημάρχου παιδείας του δήμου Θεσσαλονίκης, κύριος Γωγάκος, ο σύλλογος εκπαιδευτικών του σχολείου και πλήθος γονέων και οικείων των μαθητών.

Κατά τη διάρκεια της αποχαιρετιστήριας εκδήλωσης παρουσιάστηκαν ενδεικτικές δράσεις και προγράμματα που υλοποιήθηκαν την τρέχουσα σχολική χρονιά, πρωτότυπα έργα μαθητών, γυμναστικές επιδείξεις και παραδοσιακοί χοροί, ύμνοι και τραγούδια. Παρουσιάστηκαν επίσης ένα μαθητικό βίντεο αφιερωμένο στον Άγιο Νεκτάριο, ένα σχετικό με την έκθεση αγιογραφίας του σχολείου και ένα με τη μορφή συννεφόλεξου, ενώ τελειόφοιτοι μίλησαν με ιδιαίτερα συγκινητικά λόγια για τις εμπειρίες τους στο σχολείο. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την απονομή του ποσού των 250 ευρώ στους/στις μαθητές/-τριες που συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία στο γυμνάσιο και στο λύκειο από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ.κ. Βαρνάβα, καθώς και με βραβεύσεις μαθητών/-τριών που διακρίθηκαν σε διάφορους διαγωνισμούς. Στους/στις παρευρισκόμενους/-ες δόθηκαν ως ενθύμια χειροποίητα κεριά, που έφτιαξαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας.