Εορτασμός τοπικών αγίων της Ι.Μ. Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως

Κατηγορία: Εκδηλώσεις Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 12 Δεκέμβριος 2022

Συμμετοχή αντιπροσωπείας του ΓΕΕΛ Νεάπολης στον εορτασμό τοπικών αγίων

Κάθε πρώτη Κυριακή του Νοέμβρη γιορτάζουν οι τοπικοί Άγιοι της Ιεράς Μητρόπολης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως. Έτσι 6 Νοεμβρίου αντιπροσωπεία του Εκκλησιαστικού σχολείου Νεάπολης παραβρέθηκε στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου. Ακόμα ήταν εκεί το σχολείο της «Ελπίδας» αλλά κι επίσημοι όπως ο μητροπολίτης Βαρνάβας και εκπρόσωποι του δήμου.

Ακούσαμε, όσοι παραβρεθήκαμε,  το κήρυγμα που αναφερόταν στον άγιο Γεώργιο τον Νεαπολίτη, τον άγιο Αθανάσιο τον Κουλακιώτη και τον Ακάκιο τον Ασβεστοχωρίτη. Συγκεκριμένα ειπώθηκαν σύντομα οι βίοι των αγίων. Ο άγιος Γεώργιος ήταν ιερέας από την Μικρά Ασία που μαρτύρησε. Τον άγιο Αθανάσιο τον κατηγόρησαν άδικα ότι τούρκεψε και μαρτύρησε. Ο άγιος Ακάκιος από το Ασβεστοχώρι εξισλαμίστηκε, μετάνιωσε, μόνασε στο Άγιον Όρος και μαρτύρησε.

Ακόμα ήταν προγραμματισμένο να κάνουμε λιτανεία προς τιμήν όλων αυτών των αγίων. Ωστόσο, επειδή έβρεχε, δεν έγινε. Έτσι το σχολείο μας και το σχολείο της «Ελπίδας» πήγαμε μπροστά με τις σημαίες και προσκυνήσαμε τα λείψανα των τριών αυτών αγίων.

Τέλος όλη αυτή η εμπειρία ήταν πολύ ωραία και πρωτόγνωρη για μένα.

Χριστίνα, μαθήτρια του Εκκλησιαστικού Γυμνασίου Νεάπολης

Επικοινωνήστε μαζί μας

Nικ. Καπάτου 6
Ξηροκρήνη