Επίσκεψη στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου

Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 08 Νοέμβριος 2013 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 08 Νοέμβριος 2013 Γράφτηκε από τον/την Σιάμ Μαρία

Ταινία κινουμένων σχεδίων "Fuga σε ρε μινόρε"

Στις 8 Νοεμβρίου 2013 οι μαθητές της Α' και Β' Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δωρεάν την ταινία κινουμένων σχεδίων "Fuga σε ρε μινόρε" στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος Νεανική Οθόνη του 54ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Η προβολή πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Σταύρος Τορνές στον Ο.Λ.Θ. και το θέμα της ταινίας ήταν σχετικό με την υπέρμετρη εκμετάλλευση της φύσης από τον άνθρωπο. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των αντίστοιχων ενοτήτων του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας της Α' και Β' Γυμνασίου και είχε ως βασικούς στόχους τη γνωριμία των μαθητών με τον θεσμό του Φεστιβάλ Κινηματογράφου και τον προβληματισμό τους για κοινωνικά θέματα.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές: Μαρία Σιάμ, Γενοβέφα Καζακλάρη, Δέσποινα Λαζάρου, Αμπολία Χατζηγιάννη και Βασίλειος Μπαϊρακτάρης.

Ανάπτυξη & Σχεδίαση - Ενημέρωση Ιστοσελίδας: Ζαραμητροπούλου Νικολέττα ΠΕ86