Επίσκεψη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή

Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 20 Φεβρουάριος 2014 Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 20 Φεβρουάριος 2014 Γράφτηκε από τον/την Καζακλάρη Βέφα

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή

Την Αμερικανική Γεωργική Σχολή επισκέφτηκε το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Σχολείου μας στις 20 Φεβρουαρίου 2014. Οι μαθητές  είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο εκπαιδευτικό αγρόκτημα, να παρατηρήσουν τις αγροτικές καλλιέργειες , το βουστάσιο, το γαλακτοκομείο και το οινοποιείο. Περιηγήθηκαν, ακόμη , στο χώρο της βιβλιοθήκης και στις εγκαταστάσεις του κολλεγίου.
Η επίσκεψη αυτή  τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν το φυσικό περιβάλλον της σχολής και να πληροφορηθούν για τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τη φυτική και τη ζωική παραγωγή και για τις εξελίξεις στην αγροτική οικονομία. Επιπλέον, γνώρισαν ένα περιβάλλον διαφορετικό από αυτό της πόλης και καλλιέργησαν την περιβαλλοντική τους ευαισθησία μέσα από τα ερεθίσματα που δέχτηκαν.
Τα έξοδα της ξενάγησης καλύφθηκαν από το σχολείο και όλος ο σύλλογος καθηγητών συνόδευσε τους μαθητές.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη

Ανάπτυξη & Σχεδίαση - Ενημέρωση Ιστοσελίδας: Ζαραμητροπούλου Νικολέττα ΠΕ86