Αρχείο Χαρτογραφικής Κληρονομιάς

Γράφτηκε από τον/την Ζαραμητροπούλου Νικολέττα

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Αρχείο Χαρτογραφικής Κληρονομιάς

Την Τετάρτη 18-11-2015 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη του τμήματος Α2 Γυμνασίου του σχολείου μας στο Αρχείο Χαρτογραφικής Κληρονομιάς, που ανήκει στο Γενικό Αρχείο του Κράτους και υπάγεται στο Ιστορικό Αρχείο Μακεδονίας.

Εκεί τα παιδιά παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα « Γνωρίζω την Ευρώπη μέσα από τους χάρτες», όπου τους παρουσιάστηκαν επιλεγμένες δορυφορικές εικόνες και θεματικοί χάρτες (γεωφυσικοί, πολιτικοί, παραγωγής προϊόντων, τουρισμού, αξιοθέατων, σχολικών ατλάντων, πληθυσμού, βιομηχανικής παραγωγής, χάρτες σε κόμικς, γαστρονομίας κ.ά.), με στόχο μία πρώτη γνωριμία των μαθητών με τη γεωγραφία, την ιστορία, τον πολιτισμό και τη σύγχρονη εικόνα της Ευρώπης. Η παρουσίαση συνδυάστηκε με εκπαιδευτικά χαρτογραφικά παιχνίδια.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Γεωγραφίας Α γυμνασίου με συνοδούς τις καθηγήτριες κ. Γεωργίου Μαρία και κ. Χατζηγιάννη Αμπολία.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη