«Ρωμαίος και Ιουλιέτα on the road»

Θεατρική παράσταση

Στις 13 Ιανουαρίου 2016 οι μαθητές της Α΄ Λυκείου παρακολούθησαν στο θέατρο της Μονής Λαζαριστών την παράσταση του κρατικού θεάτρου: Ρωμαίος και Ιουλιέτα on the road.

Η παράσταση επιλέχτηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας. Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με ένα είδος ξένης λογοτεχνίας που επηρέασε την κρητική δημιουργία. Επιπλέον είδαν πώς τα παραδοσιακά στοιχεία της λoγοτεχνίας μπορούν να συμπλεύσουν με μοντέρνα?οικεία ακούσματά τους ή ακόμη και πώς το θέατρο μπορεί να συνδυαστεί με στοιχεία του κινηματογράφου. Η παράσταση χρηματοδοτήθηκε από τη διεύθυνση του σχολείου.

Αργηγός της δραστηριότητας ορίστηκε η κ. Αθηνά Τσιγκαροπούλου και συνοδοί οι κ. Διαμαντής Τσιαγκίρης και Πέτρος Τζογάνης.