Κατηγορία: Λειτουργική Ζωή

Αγιασμός σχολικού έτους 2010-2011

O Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ. κ. Βαρνάβας  τέλεσε αγιασμό στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου - Γυμνασίου Νεαπόλεως και στους σπουδαστές του Εκκλησιαστικού Ι.Ε.Κ στις 11 Οκτωβρίου 2010  ενώπιον εκπροσώπων των τοπικών αρχών και γονέων.

Χορωδία  Βυζαντινής Μουσικής του σχολείου μας

Μετά τους λόγους οικοδομής και αγάπης που απεύθυνε ο Σεβασμιώτατος στο σύνολο των παρευρισκομένων ακολούθησε μικρή δεξίωση στο προαύλιο του σχολείου, κατά την οποία συνομίλησε με τους μαθητές και το σύλλογο των καθηγητών για τους προβληματισμούς τους, τις ανησυχίες τους και το μέλλον του Σχολείου, καθώς και για το ρόλο και την προσφορά της Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης ενώπιον των αλλαγών του 21ου αιώνα.