Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης 2011

Κατηγορία: Αθλητισμός

Συμμετοχή του Εκκλησιαστικού Λυκείου στο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης

Για πρώτη φορά φέτος το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Νεάπολης συμμετείχε στο σχολικό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης που διοργάνωσε το γραφείο Φυσικής Αγωγής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ. Θεσσαλονίκης. Την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2011 στο κλειστό γυμναστήριο Πολίχνης η ομάδα αγοριών του σχολείου μας βρέθηκε αντιμέτωπη κατά την προκριματική φάση με την ομάδα του Γενικού Λυκείου Αγίου Αθανασίου, από την οποία έχασε.

Την ευθύνη και καθοδήγηση της ομάδας είχε ο κ. Τζογάνης Πέτρος, καθηγητής φυσικής αγωγής του σχολείου.

Μπορεί η ομάδα να μην κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση, ωστόσο αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες για την αγωνιστικότητα και την ευγενή άμιλλα που επέδειξαν, καθώς και για την καλή τους απόδοση παρότι δεν είχαν προηγούμενη ανάλογη εμπειρία. Επιπλέον, οι υπόλοιποι μαθητές του σχολείου μαζί με τον σύλλογο καθηγητών που παρακολούθησαν τον αγώνα ενθάρρυναν ιδιαίτερα τους αθλητές υποστηρίζοντας ένθερμα την ομάδα του σχολείου μας αλλά και χειροκροτώντας τους νικητές καλλιεργώντας φίλαθλο πνεύμα.

Άλλωστε … «Το σημαντικότερο στους αθλητικούς αγώνες είναι, όχι η νίκη αλλά η συμμετοχή, όπως ακριβώς το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή δεν είναι ο θρίαμβος, αλλά ο αγώνας».

Επιμέλεια άρθρου : Γερμανού Ευαγγελία, καθηγήτρια φυσικής αγωγής

Φωτοφραφίες απο τον αγώνα