Συμμετοχή στο 16ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Κατασκευής Ξύλινης Φωλιάς για Πουλιά 2013

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Κυριακή, 09 Ιούνιος 2013

16ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Κατασκευής Ξύλινης Φωλιάς για Πουλιά

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 16ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Κατασκευής Ξύλινης Φωλιάς για Πουλιά, που διοργάνωσαν οι περιβαλλοντικές ομάδες του 2ου ΕΛΑΛ Γαλατσίου με την ευγενική υποστήριξη του δήμου Γαλατσίου και της «Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας». Η κατασκευή του μαθητή της Α’ Γυμνασίου Δημητρίου Βουλώνη βραβεύτηκε και κρίθηκε ως μία από τις πρωτότυπες και λειτουργικές τεχνητές φωλιές. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό ήταν μια έμπρακτη προσπάθεια ευαισθησίας στο μεγάλο ζήτημα της προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος και της ορνιθοπανίδας.