Συμμετοχή στο Διαγωνισμό Τέχνης - κατασκευών με θέμα: “Δημιουργώ εκ του μηδενός …” 2013

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 16 Μάιος 2013

Διαγωνισμός Τέχνης - κατασκευών από ανακυκλώσιμα υλικά

Το σχολείο μας συμμετείχε στο Διαγωνισμό Τέχνης - κατασκευών από ανακυκλώσιμα υλικά με θέμα: “Δημιουργώ εκ του μηδενός …”, που προκηρύχθηκε από το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής σε συνεργασία με το ΥΠΑΙΘΠΑ. Στόχος του ήταν η ευαισθητοποίηση μέσω της τέχνης των μαθητών στο πώς μπορούμε όλοι να συμβάλλουμε στη μείωση των απορριμμάτων και συγκεκριμένα στην συνειδητοποίηση της αξίας της ανακύκλωσης. Απευθυνόταν σε μαθητές Γυμνασίου όλης της χώρας. Από το σχολείο μας συμμετείχε ο μαθητής της Α’ Γυμνασίου Καλοχριστιανάκης Ζαχαρίας με το έργο του ¨Καρουζέλ¨, υπό την παιδαγωγική καθοδήγηση του καθηγητή κ. Φουτσιτζή Ιωάννη.