Συμμετοχή στον 2ο Διευρωπαϊκό - Διεθνικό Διαγωνισμό Πολυμέσων

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 30 Οκτώβριος 2014

Συμμετοχή στον 2ο  Διευρωπαϊκό - Διεθνικό Διαγωνισμό Πολυμέσων

Το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Νεάπολης Θεσσαλονίκης συμμετέχει στον 2ο Διευρωπαϊκό - Διεθνικό Διαγωνισμό Πολυμέσων με θέμα: «Αγωνίζομαι για την οδική ασφάλεια» που διοργανώνει ο ¨Σύλλογος Αρωγής και Αλληλεγγύης Οικογενειών Θυμάτων Τροχαίων Δυστυχημάτων Περιφέρειας Κρήτης – Ο Άγιος Χριστόφορος¨.

Ο διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου, της  Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης, των  Ιερών Μητροπόλεων Κισσάμου και Σελίνου, Κυδωνίας και Αποκορώνου, του Ο.Η.Ε., των Υπουργείων Εξωτερικών, Εσωτερικών, Υγείας Πρόνοιας, Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας - Υποδομών και Δικτών, Παιδείας και Θρησκευμάτων, της Μόνιμης Ειδικής Επιτροπής για την οδική ασφάλεια της Βουλής των Ελλήνων, και της Περιφέρειας Κρήτης. Το διαγωνισμό αυτό στηρίζουν η αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, η Ορθόδοξος Ακαδημία Κρήτης, το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, το Πολυτεχνείο Κρήτης, το Νοσοκομείο Χανίων, το Τεχνικό Επιμελητήριο Δυτικής Κρήτης, το ΚΤΕΛ Δυτικής Κρήτης, φορείς και πολίτες του νομού Χανιών.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης της χώρας, δημοσίων και ιδιωτικών, και ελληνόφωνων σχολείων του εξωτερικού. Σκοπός του διαγωνισμού είναι οι μαθητές να συμμετέχουν δημιουργώντας το δικό τους βίντεο, ηχητικό μήνυμα ή αφίσα με θέμα την οδική ασφάλεια και να συμβάλλουν και αυτοί στην προσπάθεια όλων μας για την πρόληψη των τροχαίων δυστυχημάτων στη χώρα μας.

Το σχολείο μας εκπροσωπούν στο διαγωνισμό η μαθήτρια Κοτσιμπού Σταματία και οι μαθητές Βαξεβάνης Ραφαήλ – Δημοσθένης και Μπέλλος Νικόλαος  με τη δημιουργία αφίσας. Την παιδαγωγική καθοδήγηση των μαθητών ανέλαβε ο καθηγητής κος Φουτσιτζής Ιωάννης ΠΕ0401. Μετά την καταληκτική ημερομηνία αποστολής των εργασιών, ακολούθησε ψηφοφορία μέσω μηνυμάτων SMS, όπου η αφίσα του σχολείου μας έχει τον κωδικό 3286.

Για περισσότερες πληροφορίες για τη συμμετοχή μας επισκεφθείτε την ιστοσελίδα :

www.polentaspark.gr       στο πεδίο αφίσα μαθητών Λυκείου