ΛΥΣΙΑΣ 2015

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 02 Απρίλιος 2015

«Μαθητικός Διαγωνισμός ΛΥΣΙΑΣ 2015»

Οι μαθητές/τριες του Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου - Γυμνασίου Νεάπολης Θεσσαλονίκης συμμετείχαν στο διαγωνισμό για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου όλων των σχολείων της Ελλάδας, δημοσίων και ιδιωτικών, που διοργάνωσε ο εκπαιδευτικός οργανισμός Δούκα. Ο διαγωνισμός διεξήχθη από τις 01 Μαρτίου 2015 έως τις 31 Μαρτίου 2015 και οι μαθητές του σχολείου μας επέδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και έθεσαν υψηλούς στόχους.

Μέσα σε χιλιάδες συμμετοχές διακρίθηκαν σε σχετικά καλές θέσεις, με την καλύτερη θέση μέσα στην πρώτη δεκάδα στην Τελική Φάση που διεξήχθη το Σάββατο 25/04/2015 και εκεί πήραν υψηλές βαθμολογίες και υψηλές θέσεις κατάταξης. Τους μαθητές ενθάρρυνε και οργάνωσε για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό ο καθηγητής Φουτσιτζής Ιωάννης ΠΕ0401. Ευχαριστούμε την καθηγήτρια πληροφορικής ΠΕ20 Ζαραμητροπούλου Νικολέτα για την παραχώρηση της αίθουσας πληροφορικής για την διεξαγωγή του διαγωνισμού. Οι μαθητές/τριες που προκρίθηκαν στην Τελική Φάση είναι:

1. Μάντσε Μαρία (Α1΄ Γυμνασίου)

2. Παπαδοπούλου Στυλιανή (Α2΄ Γυμνασίου)

3. Ρεντάκη Αικατερίνη (Α2΄ Γυμνασίου)

4. Τσολχάς Φώτιος (Α2΄ Γυμνασίου)

5. Χατζηγιάννης Λεωνίδας (Α2΄ Γυμνασίου)

6. Δαμιανός Κωνσταντίνος (Γ΄ Γυμνασίου)

7. Λεοντίδου Κυριακή (Γ΄ Γυμνασίου)

8. Πολίτου Αναστασία (Γ΄ Γυμνασίου)

9. Παπαδόπουλος Παράσχος (Γ΄ Γυμνασίου)

10. Σαντηπατάκης Θεοχάρης (Γ΄ Γυμνασίου)

11. Μαστορέκας Νικόλαος (Α2΄ Λυκείου)

12. Χριστοδουλίδη Χρύσα (Β1΄ Λυκείου)

13.Μπέλλος Παρασκευάς (Β2΄ Λυκείου)

14. Τζιλβέογλου Ιορδάνης (Β2΄ Λυκείου)

Η Οργανωτική Επιτροπή ευχαριστεί θερμά τους χιλιάδες μαθητές που συμμετείχαν στο φετινό Λυσία, όλους τους εκπαιδευτικούς που τον στήριξαν και όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος όλοι μαζί «Παίξαμε και Βοηθήσαμε» το Σύλλογο Φίλων Παιδιών με Καρκίνο η «Ελπίδα».