«Αστέρι της Ευχής»

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Τρίτη, 01 Δεκέμβριος 2015 Γράφτηκε από τον/την Τσιγκαροπούλου Αθηνά

«Αστέρι της Ευχής»

Την 1η Δεκεμβρίου  2015 οι μαθητές της Β΄ Λυκείου του σχολείου μας συμμετείχαν σε παρουσίαση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, έπειτα από πρόσκλησή μας, του Χριστουγεννιάτικου προγράμματος «Αστέρι της Ευχής» του οργανισμού «Κάνε μια Ευχή Ελλάδος».

Το μήνυμα του προγράμματος ήταν «Τα υγιή παιδιά για τα άρρωστα παιδιά». Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για τα προβλήματα που παιδιά στην ηλικία τους αντιμετωπίζουν μέσω ενός βίντεο και ακολούθως για τον τρόπο με τον οποίο πραγματοποιούνται οι ευχές των παιδιών αυτών, αλλά και πως ο καθένας μας μπορεί να συμβάλλει σε αυτή την προσπάθεια. Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, στην ενότητα για τα ανθρώπινα δικαιώματα από τη διδάσκουσα κ. Αθηνά Τσιγκαροπούλου.