Ομιλία κ. Κ. Νίγδελη για τον πολιτισμό της Καππαδοκίας

Κατηγορία: Επισκέψεις Προσώπων Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 25 Νοέμβριος 2011

Ομιλία κ. Κ. Νίγδελη για τον πολιτισμό της Καππαδοκίας

Μετά την ξενάγησή μας στο Μουσείο Προσφυγικού Πολιτισμού στις 11/11/2011 και το ιδιαίτερο ενδιαφέρον που εκδήλωσαν οι μαθητές μας για τη θεματική του, ακολούθησε από τη Διευθύντρια του σχολείου μας κα Γαλώνη Αικατερίνη, πρόσκληση του κ. Κωνσταντίνου Νίγδελη στο σχολείο μας, για μια πιο αναλυτική προσέγγιση του πολιτισμού των Καππαδοκών στις 22/11/2011.
Στο πλαίσιο αυτό ο κ. Κ. Νίγδελης, μας ανέλυσε τον τρωγλοδυτικό τρόπο κατοίκησής τους καθώς και τους λόγους ιδιαιτερότητας του εδάφους της περιοχής, που οδήγησαν στην επικράτησή του. Στη συνέχεια μας μίλησε για την αρχιτεκτονική των εκκλησιών τους και την καθαρότητα σχεδίων και χρωμάτων των τοιχογραφιών τους. Τέλος συζήτησε με τα παιδιά για καππαδοκικά ήθη και έθιμα τα οποία συνόδευαν όλες τις δραστηριότητες της καθημερινότητας των κατοίκων της περιοχής, από τις πιο ευχάριστες (π.χ γέννα) έως και τις πιο δυσάρεστες (π.χ κηδεία).