Etwinning 2016-2017

Κατηγορία: eTwinning Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 01 Δεκέμβριος 2016

«Ευρωπαϊκή δράση  Etwinning  2016-2017»

Τη φετινή χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή  δράση Etwinning με τίτλο «Αναζητώντας την Αντιγόνη», βασισμένο στην Αρχαία τραγωδία «Αντιγόνη» του Σοφοκλή. Στο πρόγραμμα θα  συμμετέχουν μαθητές των Α’, Β’, Γ’ τάξεων του τμήματος  Γαλλικής γλώσσας με τη υπεύθυνη καθηγήτρια Γαλλικών κα.Παπαστάθη-Έππου Ευγενία και θα διαρκέσει μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Οι χώρες και τα σχολεία που συμμετέχουν είναι:

ΕΛΛΑΔΑ: Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο- Γυμνάσιο Νεαπόλεως και το School of European Education ( Κρήτη).

ΒΕΛΓΙΟ: Ελληνικό Σχολείο Βρυξελλών ( Βρυξέλλες) και το  Collège Saint Julien.

ΓΑΛΛΙΑ : Το Collège Henri de Toulouse  Lautrec  και  το Collège Jean Zay.

Στην εκπαιδευτική ομάδα του σχολείου μας συμμετέχουν οι: Βλαχοδήμου Σταυρούλα ΠΕ02, Βλέτση Ευαγγελία ΠΕ01-ΠΕ02, Καρακατσάνη Ευμορφία ΠΕ02, Γεωργίου Μαρία ΠΕ04.01, Χατζηγιάννη Αμπολία ΠΕ06, Μαρκούδη Χριστίνα ΠΕ07, Παπαδοπούλου Ευμορφίλη ΠΕ09 και Ζαραμητροπούλου Νικολέτα ΠΕ20.

Οι στόχοι της δράσης αυτής είναι η ανάγνωση-ανάλυση της Αρχαίας Τραγωδίας του Σοφοκλή, ο προβληματισμός τους για την διαχρονικότητα του έργου, τα μηνύματα του στην σημερινή εποχή.

Οι μαθητές θα συνεργαστούν μεταξύ τους αλλά και με τους άλλους μαθητές των συνεργαζόμενων χωρών που γνωρίζουν την Ελληνική γλώσσα ως μητρική ή ως διδασκόμενη. Θα διαβάσουν αποσπάσματα από την «Αντιγόνη» του Σοφοκλή, θα σχολιάσουν τους χαρακτήρες της αρχαίας τραγωδίας, θα ζωγραφίσουν, θα ετοιμάσουν μάσκες Αρχαίου Θεάτρου και ό,τι άλλο θα βελτιώσει τη δράση αυτή. Θα επικοινωνήσουν στα Ελληνικά και στα Γαλλικά, μια ευκαιρία για να βελτιώσουν το γλωσσικό τους επίπεδο.

Οι μαθητές θα επικοινωνούν με τους υπόλοιπους συμμαθητές τους των Ευρωπαϊκών σχολείων μέσω του Διαδικτύου, μέσω Twinspace, τηλεδιασκέψεων και θα υλοποιήσουν διαθεματικές δραστηριότητες.