Νοιάζομαι & Δρω

Κατηγορία: Νοιάζομαι και Δρω Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 03 Φεβρουάριος 2017

«Νοιάζομαι & Δρω»

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι για το σχολικό έτος 2016-2017 το Γενικό Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο - Λύκειο Νεαπόλεως συμμετέχει στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο «Νοιάζομαι & Δρω», στα πλαίσια του οποίου με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας θα υλοποιηθεί το ομώνυμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη της κουλτούρας της ενεργού πολιτειότητας, του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης στα παιδιά και στους νέους, καλλιεργώντας πηγαίες και βιώσιμες στάσεις ενεργού κοινωνικής προσφοράς με βιωματικές προσεγγίσεις. Στο πρόγραμμα δήλωσαν να συμμετέχουν 74 μαθητές, οι οποίοι αποτελούν την εθελοντική ομάδα του σχολείου.

Κεντρικό θεματικό άξονα των φετινών δράσεων του σχολείου μας αποτελεί η κοινωνική αλληλεγγύη και η προσφορά προς τον συνάνθρωπο που χρειάζεται βοήθεια.  Υπεύθυνη του προγράμματος και συντονίστρια των δράσεων έχει αναλάβει η κα Ευαγγελία Γερμανού, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής. Στην εκπαιδευτική ομάδα συμμετέχουν επίσης οι καθηγήτριες: Ν. Ζαραμητροπούλου, Ε. Βλέτση, Ε. Καρακατσάνη, Ε. Παπαστάθη-Έππου, Ε. Παπαδοπούλου, Δ. Λαζάρου και η Διευθύντρια του σχολείου κα Αικατερίνη Γαλώνη. Για τις επιμέρους εθελοντικές δράσεις που σχεδιάζουμε να υλοποιήσουμε θα ενημερωθείτε προσεχώς.