1η Εθελοντική Αιμοδοσία

Κατηγορία: Νοιάζομαι και Δρω Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 08 Μάιος 2017

1η Εθελοντική Αιμοδοσία

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο-Γυμνάσιο Νεάπολης σε συνεργασία με το Γ.Ν.Θ. «ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ» διοργανώνει την πρώτη Εθελοντική Αιμοδοσία την Τρίτη 16 Μαϊου 2017 από τις 9.00 έως 13.00 στον χώρο του σχολείου και σας προσκαλούμε να συμμετέχετε σε αυτήν όσοι το επιθυμείτε και πληρείτε τις προϋποθέσεις.

Με αυτήν την πρώτη αιμοδοσία ιδρύεται η Τράπεζα Αίματος του σχολείου με σκοπό την ανάπτυξη πνεύματος αλληλεγγύης και εθελοντικής προσφοράς και τη δημιουργία διαρκούς παρακαταθήκης αίματος για την κάλυψη αναγκών των μελών αιμοδοτών και των οικογενειών τους και εφόσον υπάρχει αποθεματική επάρκεια μονάδων αίματος και ατόμων εκτός των μελών της Τράπεζας, σε περιπτώσεις χρόνιων ασθενειών, σε επείγοντα περιστατικά κλπ.

Στην αιμοδοσία μπορούν να συμμετέχουν και οι δύο γονείς και τα ενήλικα αδέλφια των μαθητών του σχολείου, καθώς και φίλοι, συγγενείς και όλοι όσοι εθελοντικά θέλουν να προσφέρουν στον συνάνθρωπό τους και πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις προσφοράς αίματος.

Μην ξεχνάτε ότι: “Υποψήφιος αιμοδότης είναι κάθε υγιής άνθρωπος, ενώ υποψήφιοι δέκτες είμαστε όλοι!”

Καταστατικό αιμοδοσίας

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Αίμα μπορεί να δώσει κάθε υγιές άτομο, ηλικίας 18-65 ετών, αρκεί:

• Να μην έχει σοβαρά χρόνια προβλήματα (από το καρδιαγγειακό σύστημα, νεφρούς κτλ.)
  • Να μην έχει αρτηριακή υπέρταση, ινσουλινοθεραπευόμενο σακχαρώδη διαβήτη, σοβαρές αλλεργίες, αυτοάνοσα νοσήματα κλπ.
  • Να μην έχει υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση το τελευταίο τετράμηνο
  • Οι γυναίκες να μην έχουν έμμηνο ρύση την ημέρα της αιμοδοσίας ή εγκυμοσύνη το τελευταίο εξάμηνο
  • Να έχει μεσολαβήσει διάστημα τουλάχιστον 3 μηνών από την προηγούμενη αιμοδοσία

Με δεδομένη την ώρα της αιμοδοσίας καλό θα είναι να δοθεί προσοχή στα παρακάτω από τον υποψήφιο αιμοδότη:

• Να έχει λάβει ελαφρύ πρωϊνό (πχ. ψωμί, δημητριακά, φρυγανιές, μπισκότα) και να έχει πιει αρκετά υγρά (συνολικά 2-3 ποτήρια νερό και χυμό ή και καφέ)
  • Να είναι ξεκούραστος και να έχει κοιμηθεί τουλάχιστον 6 ώρες την προηγούμενη νύχτα
  • Να μην έχει καταναλώσει αλκοόλ τις προηγούμενες 24 ώρες
  • Να μην ακολουθεί κάποια φαρμακευτική αγωγή (εξαιρούνται συγκεκριμένα σκευάσματα)
  • Μετά την αιμοδοσία ο αιμοδότης πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες του νοσηλευτικού προσωπικού

Οι υποψήφιοι αιμοδότες που θα συμμετέχουν στη διαδικασία θα πρέπει να φέρουν οπωσδήποτε μαζί τους το ΑΜΚΑ και την αστυνομική τους ταυτότητα. Επίσης, δικαιούνται άδεια αιμοδοσίας από την υπηρεσία τους.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου