Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο

Κατηγορία: Νοιάζομαι και Δρω Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 26 Μάρτιος 2018 Γράφτηκε από τον/την Βλέτση Ευαγγελία

Επίσκεψη στο Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο

Οι μαθητές του Τμήματος Γ1 Γυμνασίου επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 26 Μαρτίου 2018 το Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο. Σε συνέχεια της επίσκεψης του Γενικού Διευθυντή του Παιδικού Χωριού κ. Λουκά Ίσαρη στο σχολείο μας, ακολούθησε επίσκεψη και ξενάγηση στους χώρους του Ελληνικού Παιδικού Χωριού στον καταπράσινο λόφο του Φιλύρου. Οι μαθητές συγκέντρωσαν ρούχα και φιλοτέχνησαν λαμπάδες τις οποίες πρόσφεραν στα παιδιά του Παιδικού Χωριού, εν όψει της γιορτής του Πάσχα. Η επίσκεψη εντάσσεται στο πλαίσιο του Προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω» που καλλιεργεί την έννοια του ενεργού πολίτη και του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, που κάνει αναφορά στον εθελοντισμό και την κοινωνική ενσυναίσθηση.

Φωτογραφίες από την επίσκεψή μας