Ημερίδα 2015

Κατηγορία: Ημερίδες - Συνέδρια Δημιουργήθηκε : Τετάρτη, 18 Φεβρουάριος 2015

Η 4η Ημερίδα μας

Την Τρίτη στις 17 Φεβρουαρίου 2015 το σχολείο μας διοργάνωσε και πραγματοποίησε Ημερίδα με θέμα: «Από την Παιδεία του Γένους στην Εκπαίδευση των Νεοελλήνων».

Προσκεκλημένοι ομιλητές ήταν ο κ. Σαράντος Καργάκος φιλόλογος –ιστορικός -συγγραφέας και ο κ. Α. Καραθανάσης Τακτικός Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ.

Ο κ. Καργάκος ανέπτυξε με εξαιρετική γλαφυρότητα και επιστημονική επάρκεια το θέμα : «Ελληνορθόδοξη Παράδοση και Παιδεία». Στη συνέχεια, ο κ. Καραθανάσης παρουσίασε με διεξοδικότητα την αξία παροχής ολοκληρωμένης Ελληνικής Παιδείας στη γενιά που έρχεται.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας όταν έλαβε το λόγο υπογράμμισε πως η μεταλαμπάδευση της Ελληνικής Παιδείας είναι ο μόνος τρόπος οροθέτησης εκ νέου ενός οράματος για τον σύγχρονο ελληνισμό, εντός και εκτός Ελλάδας.

Το  Πρόγραμμα  και η   Αφίσα   της Ημερίδας

Φωτογραφίες από την Ημερίδα

Ηχητικά αποσπάσματα ομιλιών

Χαιρετισμός της Διευθύντριας κ. Αικατερίνης Γαλώνη