1η θέση σε Διαγωνισμό με θέμα: «Διεθνές Έτος Συνεργασίας για το νερό 2013»

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 15 Απρίλιος 2013 Γράφτηκε από τον/την Ζαραμητροπούλου Νικολέττα
       1η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό με θέμα:
«Διεθνές Έτος Συνεργασίας για το νερό 2013»

Το σχολείο μας συμμετείχε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό με θέμα: «Διεθνές Έτος Συνεργασίας για το νερό 2013» που διοργάνωσε ο Όμιλος Σερρών για UNESCO υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν  μαθητές όλων των βαθμίδων, δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων όλης της χώρας, δημοσίων και ιδιωτικών.

Τα συμμετέχοντα σχολεία παρουσίασαν ένα ιδιαίτερα όμορφο και άρτιο εκπαιδευτικό υλικό που σίγουρα έδωσε ερεθίσματα ώστε οι συμμετέχοντες μαθητές να επηρεαστούν και να γίνουν οι καλύτεροι πρεσβευτές της προστασίας του νερού, όπως αναφέρεται και στην ιστοσελίδα του Όμιλου UNESCO Σερρών.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν:

• Ÿη δημιουργία από τους συμμετέχοντες ενός blog με θέμα το «Παγκόσμιο Έτος Συνεργασίας για το νερό 2013»
  • Ÿη παρουσίαση του θέματος στην τάξη και η πραγματοποίηση δράσεων
  • Ÿη παρουσίαση θεμάτων που αναρτώνται στο διαδίκτυο στο πλαίσιο του έτους αλλά και της «Ημέρας νερού 2013» που έχει ίδιο θέμα από όλο τον κόσμο
  • η παρουσίαση και προώθηση σ’άλλα συνεργαζόμενα τοπικά, περιφερειακά, αλλά και του εξωτερικού, προώθησης του θέματος του έτους, σχολεία και συνεργαζόμενους φορείς του σχολείου.
Το σχολείο μας εκπροσώπησαν στο διαγωνισμό οι μαθητές του Λυκείου μας:

Κιουσές Στυλιανός   Γ΄ τάξη
Αποστολίδης Αντώνιος   Α΄ τάξη
Παντελίδης Αντώνιος   Α΄ τάξη
Σαλαμάντης Αλέξανδρος   Α΄ τάξη

ύπο την παιδαγωγική καθοδήγηση του καθηγητή κ. Φουτσιτζή Ιωάννη - Φυσικού και απέσπασαν το 1ο Βραβείο στην κατηγορία Λυκείου  με τη δημιουργία του  blog    http://waterblog.weebly.com