3ήμερο Σεμινάριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 15 Απρίλιος 2013

Σεμινάριο
με θέμα:
«Σειρά παρουσιάσεων της Ιστορίας της Φυσικής και Τεχνολογίας στους αιώνες»

Συμμετοχή σε 3ήμερο Σεμινάριο με θέμα: «Σειρά παρουσιάσεων της Ιστορίας της Φυσικής και Τεχνολογίας στους αιώνες» της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Κ. & Δ. Μακεδονίας για τους μαθητές Γυμνασίου στα πλαίσια του μαθήματος Φυσικής. Πραγματοποιήθηκε τρεις Κυριακές, 10/03/2013, 07/04/2013 & 14/04/2013. Οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου που συμμετείχαν γνώρισαν την ιστορία και εξέλιξη της Φυσικής και της Πληροφορικής από τα αρχαία χρόνια έως σήμερα. Στο τέλος της εκδήλωσης τα παιδιά παρέλαβαν σχετικές βεβαιώσεις και παραβρέθηκαν σε μικρό γεύμα που τους παρέθεσε η ένωση Φυσικών. Επιβλέπωn καθηγητής: Φουτσιτζής Ιωάννης.