"Η Ώρα του Κώδικα"

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Κυριακή, 15 Δεκέμβριος 2013 Γράφτηκε από τον/την Ζαραμητροπούλου Νικολέττα

Εκπαιδευτική Εβδομάδα Πληροφορικής
"Η Ώρα του Κώδικα"

Στις 9 - 15 Δεκεμβρίου 2013 έλαβε χώρα η παγκόσμια δράση «Hour of Code», ή αλλιώς "Ωρα του Κώδικα", που διοργάνωσε το Code.org. H δράση αυτή που ξεκίνησε από την Αμερική και επεκτάθηκε και σε πολλές άλλες χώρες, αποσκοπούσε στο να παροτρύνει οποιονδήποτε να δει ότι μπορεί να αποκτήσει βασικές γνώσεις γύρω από την επιστήμη της Πληροφορικής, με το σύνθημα «όλοι μπορούν» να αναπτύξουν ικανότητες προγραμματισμού, καινοτομίας και δημιουργικότητας.

Το μεγαλύτερο σύνολο των μαθητών μας Γυμνασίου και Λυκείου έλαβαν μέρος σ’ αυτή την παγκόσμια εκστρατεία, http://csedweek.org/events/schools στα πλαίσια των μαθημάτων της Πληροφορικής, με την καθηγήτριά τους Ζαραμητροπούλου Νικολέττα. Βασικός στόχος αυτής της Εκπαιδευτικής Εβδομάδας ήταν οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με την επιστήμη της Πληροφορικής και να γράψουν κώδικα με τρόπο μάλιστα διασκεδαστικό, όπως με τη χρήση ψηφιακών παιχνιδιών. Χρησιμοποιώντας οπτικές εντολές προγραμμάτισαν ήρωες παιχνιδιών να φτάσουν στο στόχο τους και να αποφύγουν τους εχθρούς τους, γράφοντας έτσι γραμμές κώδικα και συμβάλλοντας μ’ αυτό τον τρόπο στο στόχο της εκστρατείας, κατανοώντας παράλληλα δομές αλγοριθμικής που δεν φαντάζονταν ότι μπορούσαν να αγγίξουν.

Σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα http://csedweek.org/leaderboards της δράσης «Hour of Code» συμμετείχαν για το διάστημα αυτό περισσότεροι από 16.800.000 μαθητές από όλο τον κόσμο. Η Ελλάδα με βάση την παγκόσμια κατάταξη συμμετοχών μαθητών και σπουδαστών έλαβε την 4η θέση.

Η σειρά κατάταξης των χωρών με βάση τους μαθητές που συμμετείχαν ήταν: 1) ΗΠΑ, 2) Ηνωμένο Βασίλειο, 3) Καναδάς, 4) Ελλάδα, 5) Ινδία, 6) Αυστραλία, 7) Πολωνία, 8) Μεξικό, 9) Ισπανία, 10) Βραζιλία, 11) Γερμανία, 12) Μαλαισία, 13) Πορτογαλία, 14) Ν. Κορέα…