2η Θέση στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πολυμέσων

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 09 Ιανουάριος 2014

2η Θέση στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό
Διαγωνισμό Πολυμέσων

Το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Νεάπολης Θεσσαλονίκης συμμετείχε στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πολυμέσων με θέμα: «Αγωνίζομαι για την οδική ασφάλεια» που διοργάνωσε ο ¨Σύλλογος Αρωγής και Αλληλεγγύης Οικογενειών Θυμάτων Τροχαίων Δυστυχημάτων Περιφέρειας Κρήτης – Ο Άγιος Χριστόφορος¨. Ο διαγωνισμός τελούσε υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου, της  Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης, των  Ιερών Μητροπόλεων Κισσάμου και Σελίνου, Κυδωνίας και Αποκορώνου, του Ο.Η.Ε., των Υπουργείων Εξωτερικών, Εσωτερικών, Υγείας Πρόνοιας, Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας - Υποδομών και Δικτών, Παιδείας και Θρησκευμάτων, της Μόνιμης Ειδικής Επιτροπής για την οδική ασφάλεια της Βουλής των Ελλήνων, και της Περιφέρειας Κρήτης.

Το διαγωνισμό αυτό στηρίξαν η αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, η Ορθόδοξος Ακαδημία Κρήτης, το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, το Πολυτεχνείο Κρήτης, το Νοσοκομείο Χανίων, το Τεχνικό Επιμελητήριο Δυτικής Κρήτης, τοΚΤΕΛ Δυτικής Κρήτης, φορείς και πολίτες του νομού Χανιών.
Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε μαθητές όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης της χώρας, δημοσίων και ιδιωτικών, και ελληνόφωνων σχολείων του εξωτερικού . Σκοπός του διαγωνισμού ήταν οι μαθητές να συμμετέχουν δημιουργώντας το δικό τους βίντεο, ηχητικό μήνυμα ή αφίσα με θέμα την οδική ασφάλεια και να συμβάλλουν και αυτοί στην προσπάθεια όλων μας για την πρόληψη των τροχαίων δυστυχημάτων στη χώρα μας.
Το σχολείο μας εκπροσώπησαν στο διαγωνισμό η μαθήτρια Κοτσιμπού Σταματία και ο μαθητής Βαξεβάνης Ραφαήλ – Δημοσθένης της Β΄ τάξης του Λυκείου μας με τη δημιουργία αφίσας. Την παιδαγωγική καθοδήγηση των μαθητών ανέλαβε ο καθηγητής κος Φουτσιτζής Ιωάννης ΠΕ0401. Μετά την καταληκτική ημερομηνία αποστολής των εργασιών, ακολούθησε ψηφοφορία μέσω του διαδικτύου, όπου η αφίσα του σχολείου μας κατέλαβε τη  2η θέση και μας απονεμήθηκε Ειδικός Έπαινος.