Παιχνίδι Νόησις

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Τετάρτη, 15 Ιανουάριος 2014 Γράφτηκε από τον/την Λαζάρου Δέσποινα

3η θέση στο 'Παιχνίδι της Νόησης'

Τρίτη θέση για το Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο στο 'Παιχνίδι της Νόησης' του ΝΟΗΣΙΣ.
Στις 12 Δεκεμβρίου οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου και Α’ Λυκείου του Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου–Γυμνασίου Νεάπολης Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του μαθήματος Βιολογίας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ‘ΝΟΗΣΙΣ΄, με παιδαγωγικά υπεύθυνη καθηγήτρια την κα.Λαζάρου Δ. και συνοδούς τους κ.Φουτσιτζής Ι., κα.Βαγενά Ε. και κ.Τσεκουνάρη Μ.

Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής επίσκεψης μετείχαν και στο διαγωνισμό «Το παιχνίδι της νόησης» που διοργανώθηκε για πρώτη φορά φέτος στο ΝΟΗΣΙΣ με τη συμμετοχή εκατοντάδων μαθητών. Ο διαγωνισμός περιλάμβανε γρίφους και πνευματικά παιχνίδια που απαιτούν ευστροφία, και συμβάλλουν στην ανάπτυξη ευγενούς άμιλλας μεταξύ των σχολείων καθώς αφορά στις σχολικές ομάδες που επισκέπτονται το φορέα. Στο διαγωνισμό αυτό το σχολείο μας κατέλαβε την τρίτη θέση στα γυμνάσια και τη δέκατη στα λύκεια.