1ο Μαθητικό Θεολογικό Συνέδριο

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Κυριακή, 01 Μάρτιος 2015

«Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο»

To σχολείο μας συμμετείχε στο 1ο Μαθητικό Θεολογικό Συνέδριο Σχολείων Β/θμιας Εκπαίδευσης «Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο»με θέμα «Η θρησκευτική Παράδοση, ο τόπος μου και εγώ», που διοργάνωσε το 1ο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης «Μ. Ανδρόνικος» και διεξήχθη από τις 28/02/2015 έως 01/03/2015 στο Βυζαντινό Μουσείο στη Θεσσαλονίκη.

Ειδικότερα, ομάδα μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Πετρούλα Αγαθονικιάδου (ΠΕ 01) παρουσίασε εισήγηση με προβολή powerpoint και video με θέμα «Τοπικοί άγιοι της Εκκλησίας». Επίσης, ομάδα μαθητών της Β΄Λυκείου, που συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα «Από το Βόσπορο στο Θερμαϊκό. Μνημεία χρόνων – δεσμοί αιώνων» παρουσίασαν εισήγηση με προβολή powerpoint για την Ιερά Μονή Βλατάδων. Υπεύθυνη καθηγήτρια για την περιβαλλοντική ομάδα είναι η κ. Ευαγγελία Βλέτση (ΠΕ 01/02).

Οι παρουσιάσεις μας

Ιερά Μονή Βλατάδων