Γιορτής Πολυγλωσσίας 2015

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 22 Μάιος 2015

«Συμμετοχή στις εκδηλώσεις της 3ης Γιορτής Πολυγλωσσίας»

Στις 22 Μαΐου 2015 η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου συμμετείχε στις εκδηλώσεις της 3ης Γιορτής Πολυγλωσσίας, που διοργάνωσε η Διεύθυνση Εκπαίδευσης του Δήμου Θεσσαλονίκης στο δημαρχιακό μέγαρο. Τα παιδιά συμμετείχαν στις εκδηλώσεις με τις ακόλουθες δράσεις: α) με έκθεση φωτογραφίας και αφίσας και β) με πολυμεσική παρουσίαση με τον τίτλο: «Παράδοση και καθημερινότητα σε τέσσερις γωνιές των Βαλκανίων (Ελλάδα: Θεσσαλονίκη, Σερβία: Βράνιε, Κροατία: Κάρλοβατς, Ρουμανία: Φετέστι)».

Και οι δύο δράσεις είχαν ως στόχο να απεικονίσουν κοινά στοιχεία του φυσικού περιβάλλοντος, καθώς και της καθημερινής και πολιτιστικής ζωής των τεσσάρων αυτών πόλεων. Οι δράσεις αυτές εντάσσονται στα πλαίσια της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης (τάξεις υποδοχής) με υπεύθυνη την κ. Μαρία Σιάμ (ΠΕ 02), καθώς και στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος: «Ξηροκρήνη: γνωρίζω καλύτερα τη γειτονιά του σχολείου μου ως ζωντανό κομμάτι της πόλης μου» με υπεύθυνες τις κ. Δέσποινα Λαζάρου (ΠΕ 04.04), Μαρία Σιάμ (ΠΕ 02) και Αμπολία Χατζηγιάννη (ΠΕ 06), οι οποίες συνόδευσαν και υποστήριξαν παιδαγωγικά τους μαθητές.