Μαθαίνω να ζω υγιεινά

Κατηγορία: Επισκέψεις Προσώπων Δημιουργήθηκε : Τετάρτη, 02 Απρίλιος 2014

Επίσκεψη της κας Χαλκιά Δάφνης

Στις 2 Απριλίου, στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας "Μαθαίνω να ζω υγιεινά" φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας την κ. Χαλκιά Δάφνη, επισκέπτρια αγωγής υγείας του κέντρου υγείας Ευόσμου, για να μας μιλήσει σχετικά με την διατροφή.

Η παρουσίαση περιελάμβανε αποσπάσματα από ταινίες, διαφημίσεις, μουσικά έργα καθώς και πίνακες ζωγραφικής σχετικούς με την διατροφή. Με αφορμή αυτά, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν έννοιες όπως η νευρική ανορεξία, η ορθορεξία, η παχυσαρκία, η άσκηση, η άθληση, αλλά και την σημασία της νηστείας σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής.

Στη συνέχεια η κ.Χαλκιά απάντησε με υπομονή σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών σχετικά με απορίες που είχαν για τα γενετικώς τροποποιημένα τρόφιμα, το φαστ - φουντ και τα αναβολικά.

Υπεύθυνη του προγράμματος αγωγής υγείας είναι η κ. Νιζαμίδου Μαρία.