« ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΑΣΕΙΣ»

Κατηγορία: Επισκέψεις Προσώπων Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 21 Νοέμβριος 2014

Ο καθηγητής του ΑΠΘ Θεόδωρος Καρακώστας

στο Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο – Λύκειο Νεάπολης Θεσσαλονίκης

Το Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο – Λύκειο Νεάπολης Θεσσαλονίκης θα ήθελε να ευχαριστήσει τον Καθηγητή της Μετεωρολογίας – Κλιματολογίας του Α.Π.Θ. κ. Θεόδωρο Καρακώστα για την πολύ καλή παρουσίαση που έκανε κατά τη διάρκεια της διάλεξης που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη στις 20 Νοεμβρίου 2014 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Η διάλεξη είχε ως θέμα: « ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΑΣΕΙΣ» και την παρακολούθησαν μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας.

Ο έμπειρος και πολύ καλός καθηγητής κατόρθωσε να μαγνητίσει και να κερδίσει την προσοχή όλων μας για 90 περίπου λεπτά μιλώντας και εξηγώντας επιστημονικά και με τρόπο εποπτικό (προβολή παρουσίασης) τα διάφορα καιρικά φαινόμενα όπως: τα βαρομετρικά χαμηλά – υψηλά, τη βροχή, την καταιγίδα, το χαλάζι, τον κεραυνό την αστραπή τους κυκλώνες.

Το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν τόσο έντονο που μετά τη παρουσίαση των 90 λεπτών παρέμειναν στην αίθουσα κάνοντας ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον εξαίρετο Καθηγητή κ. Καρακώστα.

Φωτογραφίες από τη γιορτή