«Νοιάζομαι και Δρω» - Εθελοντική Εργασία

Κατηγορία: Νοιάζομαι και Δρω Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 03 Μάρτιος 2017 Γράφτηκε από τον/την Βλέτση Ευαγγελία

Eθελοντική εργασία στις δομές κοινωνικής αλληλεγγύης
της Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως

Από 3-3-2017 έως τα τέλη Μαΐου μικρές ομάδες των εθελοντών του σχολείου μας επισκέπτονται σε εβδομαδιαία βάση και συμμετέχουν με εθελοντική εργασία στις δομές κοινωνικής αλληλεγγύης της Ι. Μ. Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως και συγκεκριμένα στο ενοριακό συσσίτιο του Ι.Ν. Αγ. Νικολάου Ξηροκρήνης «Ο ΕΠΙΟΥΣΙΟΣ» και στην τράπεζα ρουχισμού «Ο ΧΙΤΩΝ». Η ενεργός εμπλοκή και βιωματική συμμετοχή των μαθητών στις παραπάνω δομές κοινωνικής αλληλεγγύης επισφραγίζει την εθελοντική τους δράση.