"Το αγόρι με τη βαλίτσα"

Κατηγορία: Νοιάζομαι και Δρω Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 31 Μάρτιος 2017

Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης
“Το αγόρι με τη βαλίτσα”

Στις 28 Μαρτίου 2017 οι μαθητές της α’ τάξης γυμνασίου στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος “Νοιάζομαι & Δρω” και του προγράμμματος αγωγής υγείας “Εθελοντισμός στο σχολείο” παρακολούθησαν στη Μονή Λαζαριστών την παράσταση του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος “Το αγόρι με τη βαλίτσα”.

Στόχος της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών γύρω από το επίκαιρο και επίμαχο θέμα του προσφυγικού και της αναγκαστικής και βίαιης μετανάστευσης. Τα έξοδα για την παρακολούθηση της παράστασης καλύφθηκαν από τη Διεύθυνση του σχολείου.

Την παιδαγωγική καθοδήγηση και ευθύνη της δράσης είχαν οι εκπαιδευτικοί Ευαγγελία Γερμανού, Νικολέττα Ζαραμητροπούλου και Ευαγγελία Βλέτση, οι οποίες συμμετέχουν στα προαναφερθέντα προγράμματα.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ορίστηκε η κ. Ευαγγελία Γερμανού και συνοδοί οι κ.κ. Χρήστος Χαλκιάς και Ιωάννης Πάρτογλου.

Φωτογραφίες από τη συμμετοχή μας