«Ελένη» του Ευριπίδη από τη θεατρική ομάδα Μικρός Βορράς

Κατηγορία: Εκδηλώσεις Δημιουργήθηκε : Τρίτη, 07 Μάρτιος 2017 Γράφτηκε από τον/την Βλέτση Ευαγγελία

Παρουσίαση της παράστασης «Ελένη» του Ευριπίδη
από τη θεατρική ομάδα Μικρός Βορράς

Την Τρίτη, 07/03/2017, επισκέφτηκε το σχολείο μας η θεατρική ομάδα Μικρός Βορράς και παρουσίασε την παράσταση «Ελένη» του Ευριπίδη. Την παράσταση παρακολούθησαν οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και διδάσκονται την ομώνυμη τραγωδία στο μάθημα των αρχαίων ελληνικών από μετάφραση.

Μετά το τέλος της παράστασης ακολούθησε συζήτηση με τους ηθοποιούς, βιωματικό παιχνίδι με δραματοποίηση ρόλων από την πλευρά των μαθητών και…. άφθονο γέλιο.