Γιορτή Λήξης 2017-2018

Κατηγορία: Εκδηλώσεις Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 25 Μάιος 2018

«Κάθε δρόμος έχει  ...  μια καρδιά για τα παιδιά»

Βραδιά χαλάρωσης, διαφορετική, πρωτόγνωρη για πολλούς νέους μαθητές και μαθήτριες, μακριά από τις καθημερινές πιεστικές υποχρεώσεις της σχολικής τάξης, πραγματική ανάσα πριν από τις γραπτές εξετάσεις, έζησε το σχολείο μας τη Πέμπτη 24 Μαΐου κατά τη διάρκεια της εορτής λήξεως των μαθημάτων του σχολικού έτους 2017 – 2018.

Πρόσωπα φωτεινά, χαμογελαστά, ξένοιαστα, ικανοποιημένα, ζωηρά, αισιόδοξα, ενωμένα, προσέφεραν μια θαυμαστή απογευματινή βραδιά στους γονείς και τους κηδεμόνες, αλλά και τους επισκέπτες του σχολείου μας. Το πρόγραμμα – που άνοιξε με επίκαιρη ομιλία της Διευθύντριας του Σχολείου μας Δρ. κ. Αικ. Γαλώνη - περιελάμβανε πλούσια μουσική πανδαισία επενδυμένη με τη συνοδεία μουσικών οργάνων, θεατρικά δρώμενα, βιωματικές εμπειρίες ζωής, video wall με τις καινοτόμες δράσεις. Παρουσιάστηκε επίσης ένα βίντεο μικρού μήκους με θέμα εκπαιδευτικές επισκέψεις και εκδρομές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, ενώ τελειόφοιτοι μίλησαν με ιδιαίτερα συγκινητικά λόγια για τις εμπειρίες τους στο σχολείο.

Την εκδήλωση τίμησαν με τη παρουσία τους ο Πρωτοσύγκελλος της Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Αρχιμ. Π. Διονύσιος ως εκπρόσωπος του Σεβ. Μητροπολίτου μας κ.κ. Βαρνάβα, ο οποίος μετέφερε τις ευχές, τις ευλογίες και την ευαρέσκειά του, ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων κ. Λάζαρος Κυρίζογλου, μόνιμος αρωγός του Σχολείου μας, ο οποίος ομίλησε εποικοδομητικά προς το τέλος της εκδήλωσης, η Σχολική Σύμβουλος των Θεολόγων κ. Μαρία Συργιάννη ως εκπρόσωπος του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Παναγιώτη Ανανιάδη, η οποία απεύθυνε σύντομη προσλαλιά, κληρικοί και πλήθος κόσμου. Η μοναδική βραδιά έκλεισε με πλούσιο μπουφέ από ποικίλα εδέσματα στην αυλή του σχολείου. Τέλος, στην επιτυχία της εκδήλωσης συνέβαλαν οι εκπαιδευτικοί : Μ. Σιάμ, Ν. Ζαραμητροπούλου (διοργάνωση), Π. Αγαθονικιάδου (θεατρικό), Ι. Πάρτογλου (θρησκευτικοί ύμνοι), Χ. Χαλκιάς (τραγούδια).

Πρόγραμμα γιορτής

Φωτογραφίες από την εκδήλωση