Συμμετοχή στο Μαθητικό Συνέδριο Ιστορίας

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 20 Δεκέμβριος 2012

Συμμετοχή στο Μαθητικό Συνέδριο Ιστορίας

Την Τετάρτη στις 19 Δεκεμβρίου 2012 το σχολείο μας συμμετείχε στο Μαθητικό Συνέδριο Ιστορίας για τον εορτασμό των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης. Μια ομάδα μαθητών μας παρουσίασε ένα video με θέμα την πόλη της Θεσσαλονίκης.

Αφορμή για τη δημιουργία του στάθηκαν δύο σημαντικά γεγονότα: 1) το γεγονός ότι το 2012 αποτελεί έτος σταθμό για την πόλη μας, καθώς συμπληρώνονται εκατό χρόνια από την απελευθέρωσή της και 2) η ανακήρυξη της Θεσσαλονίκης σε Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας το 2014, ένας τίτλος ιδιαίτερα τιμητικός τόσο για την πόλη μας όσο και για τους νέους που ζούνε σ’ αυτή.

Το video με τίτλο "Θες.. σαλονίκη; Ψηφίδες μιας πόλης" περιλαμβάνει πτυχές της ιστορίας, του πολιτισμού και της καθημερινής ζωής της πόλης, παλιάς και σύγχρονης.

Την επιμέλεια του video είχαν οι μαθητές : Αποστολίδης Αντώνιος, π. Βάρελης Γεώργιος, Βασιλειάδης Πέτρος, Ζαχαρής Κωνσταντίνος, Μαργαρίτης Βασίλειος, Μπαχτσεβανίδης, Αντώνιος, Μπέλλος Νικόλαος, Σαλαμάντης Αλέξανδρος, Φουντουκίδης Μιχαήλ, Χουσεΐνογλου Αναστάσιος σε συνεργασία με τις καθηγήτριές τους Ζαραμητροπούλου Νικολέττα (Πληροφορικός), Λαζάρου Δέσποινα (Βιολόγος), Σιάμ Μαρία (Φιλόλογος), Χατζηγιάννη Αμπολία (Αγγλικών).

Οι μαθητές αφού συνέλεξαν και επεξεργάστηκαν το υλικό τους, δημιούργησαν ένα video συνδυάζοντας εικόνα, ήχο και κείμενο. Δημιούργησαν δηλαδή ένα «πολυτροπικό κείμενο» στο οποίο έδωσαν κίνηση με κατάλληλα εφέ. Τα κείμενα είναι δίγλωσσα, στα ελληνικά και στα αγγλικά, γιατί στόχος ήταν το video να απευθύνεται σε ανθρώπους όχι μόνο από τη Θεσσαλονίκη και την Ελλάδα αλλά και από όλο τον κόσμο, που τους προ-καλεί και τους προσ-καλεί να την επισκεφθούν.

Φωτογραφίες από το Συνέδριο

Η παρουσίαση της συμμετοχής μας

Όπως χαρακτηριστικά είπε ο Anatole France: «Η περιπλάνηση ξαναφέρνει την αρμονία που υπήρχε κάποτε ανάμεσα στον άνθρωπο και στο σύμπαν». Ας ξεκινήσει λοιπόν περιπλάνησή μας ....