Συμμετοχή στο Φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2012

Κατηγορία: Σχολικές Συμμετοχές Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 04 Μάιος 2012

Συμμετοχή στο Φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2012

Τριήμερο Φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  2 έως 4 Μαΐου διοργανώθηκε από το δήμο Νεάπολης - Συκεών σε συνεργασία με το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, τον Όμιλο «Οι φίλοι της φύσης» Θεσσαλονίκης, τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κιλκίς και Αρναίας, το δίκτυο Μεσόγειος SOS και τους Φορείς Διαχείρισης Αξιού και Κορώνειας, και τη συμμετοχή σχολείων της περιοχής. Στο Φεστιβάλ ο δήμος Νεάπολης - Συκεών  θέσπισε τον πανελλήνιο διαγωνισμό για το «Βραβείο Αειφόρου Σχολείου».

Στο Φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης των σχολείων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, παρουσίαση εισηγήσεων υπευθύνων Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Φορέων Διαχείρισης περιοχών με περιβαλλοντικό ενδιαφέρον και παρουσίαση των προγραμμάτων ΕΝΟ των περιβαλλοντικών ομάδων Ελλάδας και Κύπρου. Τέλος προβλήθηκε ένα ντοκιμαντέρ παραγωγής της ΕΤ3 με αφορμή τα 100 χρόνια από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης.
Κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ λειτούργησαν (στην Αίθουσα Τέχνης και το Φουαγιέ του Δημοτικού Θεάτρου στο πρ. Δημαρχείο Νεάπολης):
έκθεση αφισών του Γραφείου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και των σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, και
έκθεση φωτογραφίας του Φορέα Διαχείρισης Κορώνειας και Βόλβης και του Φορέα Διαχείρισης Αξιού.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο φεστιβάλ με δύο παρουσιάσεις, με θέματα:

Σχετικές πληροφορίες και τις αφίσες των παρουσιάσεων μπορείτε να δείτε, πατώντας πάνω στους συνδέσμους των θεμάτων.