Εκλογές για την ανάδειξη δεκαπενταμελούς συμβουλίου

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 18 Δεκέμβριος 2022

Εκλογών Παρατράγουδα

Στο σχολείο μας μαζευτήκαμε παρέες παρέες για να συζητήσουμε ποιος θα μας εκπροσωπήσει στη διεύθυνση του σχολείου, ώστε να λυθούν κάποια προβλήματα των μαθητών και του σχολείου. Τα παιδιά που θα μας εκπροσωπήσουν εκλέγονται από τις δικές μας ψήφους στις εκλογές για την ανάδειξη του δεκαπενταμελούς. Αυτή η επιτροπή απαρτίζεται από 15 μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου. Το σύνολο των μαθητών του σχολείου μας είναι περίπου 200.

Για την διεκδίκηση μιας θέσης στην ομάδα του δεκαπενταμελούς ο κάθε υποψήφιος εκφωνεί κάποιο λόγο. Οι υποψήφιοι μας παρουσίασαν τα προσόντα τους και τι μπορούν να πραγματοποιήσουν, αφού εκλεγούν. Ήταν περίπου 30 άτομα. Εμείς με τη σειρά μας ψηφίσαμε τους πιο δραστήριους.

Μετά από αυτήν τη διαδικασία περάσαμε στη διαδικασία των ψηφοδελτίων. Οι υποψήφιοι ήταν αναγραφόμενοι σε κάθε ψηφοδέλτιο και ο κάθε μαθητής μπορούσε να επιλέξει επτά από αυτούς. Η ψηφοφορία πιστεύουμε ότι ήταν αμερόληπτη χωρίς δολιοφθορές, αφού ψήφισαν όλοι οι μαθητές με τη σειρά.

Είμαστε σε ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι μετά από την καταμέτρηση της εφορευτικής επιτροπής τα αποτελέσματα ήταν δίκαια. Πρώτος σε ψήφους ήταν ο Δημήτρης Τσελίκογλου. Μετά την εκλογή των 15 μαθητών εξέλεξαν οι 15 εκλεγμένοι πρόεδρο, αντιπρόεδρο και γραμματέα.

Μας άρεσε πολύ η όλη διαδικασία του προεκλογικού αγώνα, της ψηφοφορίας και της ανάδειξης των μελών του δεκαπενταμελούς. Θα θέλαμε να ακούν τα προβλήματά μας και τις ανησυχίες μας και να μας εκπροσωπήσουν επάξια στη διεύθυνση του σχολείου. Θα θέλαμε και εμείς με τη σειρά μας να πάρουμε μέρος στις επόμενες εκλογές του χρόνου ως υποψήφιοι.

Βασίλειος, Κωνσταντίνος, Ελένη, Μαγδαληνή, μαθητές της Α΄ τάξης του Εκκλησιαστικού Γυμνασίου Νεάπολης

Επικοινωνήστε μαζί μας

Nικ. Καπάτου 6
Ξηροκρήνη