Εορτασμός Αγίου Διονυσίου Αιγίνης

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 16 Μάιος 2023

Λειτουργία για τον Αγ. Διονύσιο Αιγίνης

Αντιπροσωπεία των μαθητών του Εκκλησιαστικού Γυμνασίου Λυκείου συμμετείχε σε Θεία Λειτουργία που τελέστηκε στον Ι. Ναό του Αγίου Ελευθερίου Σταυρούπολης στις 17.12.2022. Ο εορτάζων πρωτοσύγγελος της Μητρόπολης Σταυρουπόλεως και Νεαπόλεως λειτούργησε και λίγο πριν το τέλος της Θ. Λειτουργίας ο Σεβασμιότατος κ.κ Βαρνάβας του απεύθυνε θερμές ευχές για την ονομαστική εορτή του.

Το κήρυγμα που εκφωνήθηκε αφορούσε τον βίο του Αγίου Διονυσίου Αιγίνης, ο οποίος με ευσπλαχνία και αγάπη συγχώρεσε τον φονιά του αδελφού του. Πιο συγκεκριμένα τον Δεκέμβριο του 1583 έγιναν ταραχές στην διάρκεια των οποίων δολοφονήθηκε ο αδελφός του Αγίου, Κωνσταντίνος. Ο δολοφόνος του, για να αποφύγει τη σύλληψή του από τους αστυνομικούς, κατέφυγε στην Μονή που ασκήτευε ο Άγιος στη Ζάκυνθο μη γνωρίζοντας τη συγγένειά του με τον δολοφονημένο. Ο Άγιος Διονύσιος συγχωρεί τον φονιά και τον κρύβει στο μοναστήρι. Όταν οι αστυνομικοί έκαναν έφοδο, ο Άγιος αρνήθηκε να τον καταδώσει δηλώνοντας άγνοια. Έτσι ο άγιος έγινε υπόδειγμα ανεξικακίας και συγχωρητικότητας. Μετά το τέλος της Λειτουργίας ακολούθησε κέρασμα προς στους μαθητές.

Μαρία, μαθήτρια Γ΄ Γυμνασίου